Pomoć u kući

Uslugom pomoći u kući obezbeđuje se podrška odraslim i starima u zadovoljenju svakodnevnih životnih potreba, kako bi im se unapredio kvalitet života i prevenirao odlazak u instituciju. Korisnici usluge najčešće se samoinicijativno opredeljuju za uslugu ili u konsultaciji sa članovima porodice.

Najveći broj korisnika usluge je smanjene funkcionalne sposobnosti, bez odgovarajuće porodične podrške, zbog čega nisu sposobni da žive bez povremene ili svakodnevne podrške drugih osoba. Korisnici usluge su u najvećem broju stari, dok su odrasla lica korisnici uglavnom ukoliko kod njih postoji invaliditet, mentalni ili fizički, te ih je usled nedostatka drugih vidova podrške, celishodno uključiti u uslugu.

Usluga pomoći u kući za odrasle i starije u Sremskoj Mitrovici uspostavljena je još Statutom Centra za socijalni rad 1992. godine kada je postojala kao posebno izdvojena Služba pomoći u kući i nege, čijim radom je koordinirao njen rukovodilac – viša medicinska sestra. U ovakvom obliku, služba je postojala sve do 2011. godine, kada je donošenjem novog Zakona o socijalnoj zaštiti došlo promene Statuta Centra za socijalni rad, ali i do organizacionih promena u radu ove ustanove. Formiranjem nove organizacione jedinice Službe lokalnih usluga, usluga pomoći u kući koja se realizovala na teritoriji grada Sremska Mitrovica, postala je sastavni deo ove Službe.

Uporedo sa ovom uslugom, 2008. godine realizovana je projektna aktivnost finansirana od strane Nacionalne službe za zapošljavanje – javni radovi, kada je usluga pomoći u kući proširena i na seoske mesne zajednice. Projektima Pokrajinskog sekretarijata, usluga pomoći u kući je nastavila da se realizuje i u seoskim mesnim zajednicama, sve dok sledeće godine, Grad Sremska Mitrovica nije preuzeo finansiranje usluge kroz Program pomoć u kući u selu.

Usluga je definisana Odlukom o pravima građana iz oblasti socijalne zaštite Grada Sremska Mitrovica i prepoznato je njeno finansiranje u Odluci o budžetu Grada, čime je obezbeđena održivost usluge. Duži niz godina, Centar za socijalni rad „Sava“ Sremska Mitrovica je primer dobre prakse jer je:

  • usluga ima dugu istoriju svog postojanja;
  • obezbeđena je održivost usluge koja je iz projektne aktivnosti prerasla u uslugu sa stalnim finansiranjem;
  • zasnovana je na međusektorskoj saradnji, koja omogućava i pospešuje model integralne socijalne zaštite;

Septembra 2016. godine usluga „Pomoći u kući“ je licencirana. O korišćenju usluge pomoći u kući odlučuju stručni radnici usluge pomoći u kući koji realizuju uslugu. Kako je Odlukom Grada o pravima iz oblasti socijalne zaštite definisano da se ova usluga pruža bez naknade, nisu definisane procedure i način plaćanja usluge, odnosno participacija korisnika. Stepen podrške koji je potreban korisnicima, stručni radnici određuju kroz primenu različitih metoda i tehnika procene, kao i primenjujući instrument za određivanje stepenapodrške – skalu za procenu funkcionalne efikasnosti korisnika ( BSM – skalu). Na osnovu rezultata procene, vrši se izrada individualnih planova usluge. Stručni radnici službe procenjuju kroz redovne i vanredne ponovne preglede opravdanost daljeg pružanja usluge, revidiraju i eventualno menjaju individualne planove.

Pomoć u kući obezbeđuje se obavljanjem neophodnih poslova, kao što su:

  • održavanje lične higijene,
  • održavanje higijene stana,
  • nabavka namirnica i priprema hrane,
  • pomoć pri uzimanju hrane i hranjenje,
  • nabavka lekova, plaćanje računa, predaja pošte i
  • druge usluge na zahtev korisnika.

Ostarela i odrasla lica koji su korisnici usluge pomoći u kući, mogu koristiti i druge usluge iz oblasti socijalne zaštite koju pruža Služba za lokalne usluge, odnosno Centar za socijalni rad „Sava“ u Sremskoj Mitrovici, kao i ostvarivati prava iz oblasti socijalne zaštite.

Prava i usluge iz nadležnosti lokalne samouprave, koja korisnici usluge pomoći u kući mogu dodatno koristiti su:

  • pravo na jednokratnu novčanu pomoć,
  • oprema i prevoz korisnika prilikom smeštaja u ustanovu socijale zaštite,
  • privremeni smeštaj u prihvatilište, odnosno prihvatnu stanicu,
  • dnevni boravak,
  • usluge Savetovališta za brak i porodicu,
  • socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima
  • usluge smeštaja u prihvatilište za žrtve nasilja u porodici.

Pored ovih prava i usluga, korisnici usluge pomoći u kući mogu ostvariti i prava preko drugih službi Centra za socijalni rad koje vrše javna ovlašćenja, i to:

  • Pravo na novčanu socijalnu pomoć
  • Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica, kao i pravo na uvećan dodatak za pomoć i negu drugog lica, posebnu novčanu naknadu;
  • Usluge procene i planiranja;
  • Usluge smeštaja – smeštaj u dom, srodničku ili drugu porodicu;
  • Zaštita od nasilja u porodici;
  • Preduzimanje mera porodično-pravne zaštite.

Uslugama pomoći u kući pokriveno je celo gradsko, prigradsko i sva seoska naselja sa teritorije Grada Sremska Mitrovica.

Mere prevencije protiv virusa Kovid-19
Pomoć za starije
Srbija protiv trgovine ljudima

Kalendar

Maj 2024

PON
UTO
SRE
ČET
PET
SUB
NED
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Events for 1 Maj
Nema događaja
Events for 2 Maj
Nema događaja
Events for 3 Maj
Nema događaja
Events for 4 Maj
Nema događaja
Events for 5 Maj
Nema događaja
Events for 6 Maj
Nema događaja
Events for 7 Maj
Nema događaja
Events for 8 Maj
Nema događaja
Events for 9 Maj
Nema događaja
Events for 10 Maj
Nema događaja
Events for 11 Maj
Nema događaja
Events for 12 Maj
Nema događaja
Events for 13 Maj
Nema događaja
Events for 14 Maj
Nema događaja
Events for 15 Maj
Nema događaja
Events for 16 Maj
Nema događaja
Events for 17 Maj
Nema događaja
Events for 18 Maj
Nema događaja
Events for 19 Maj
Nema događaja
Events for 20 Maj
Nema događaja
Events for 21 Maj
Nema događaja
Events for 22 Maj
Nema događaja
Events for 23 Maj
Nema događaja
Events for 24 Maj
Nema događaja
Events for 25 Maj
Nema događaja
Events for 26 Maj
Nema događaja
Events for 27 Maj
Nema događaja
Events for 28 Maj
Nema događaja
Events for 29 Maj
Nema događaja
Events for 30 Maj
Nema događaja
Events for 31 Maj
Nema događaja

Najčešća pitanja

Ko ima prava na socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog zakonom.

Kako ostvariti prava na tuđu negu i pomoć?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe. Preko centra za socijalni rad pravo ostvaruju deca, odrasla i ostarela lica koja nisu ostvarila penziona primanja i inostrani penzioneri.

Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u centru za socijalni rad. Potrebno je proći obuku za hranitelje nakon čega se stiče podobnost za bavljenje hraniteljstvom.

Šta je potrebno za smeštaj u domu?

Potrebno je prikupiti dokumentaciju za smeštaj u dom i podneti zahtev za smeštaj u centru za socijalni rad. Zahtev se podnosi u mesno nadležnom centru (nadležnost se određuje po adresi iz lične karte), a smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj u Republici Srbiji.

Kako dobiti pomoć u kući?

Potrebno je, u centru za socijalni rad, podneti zahtev za utvrđivanje prava na pomoć u kući.