Porodični smeštaj i smeštaj u ustanovu socijalne zaštite

Rad u Službi je koncipiran na način na koji se korisniku obezbeđuje što duži ostanak u prirodnoj sredini, pružajući im psihosocijalnu podršku, aktivirajući sve dostupne resurse porodice i zajednice i ukljući ih u usluge u zajednici ukoliko se proceni potreba za tim.

Ukoliko iz bilo kog razloga nije moguć ostanak korisnika u prirodnom okruženju, da li zbog teškog zdravstvenog stanja, nedostatka odgovarajuće porodične zaštite, ili izričite motivacije i želje za smeštajem u dom, moguće je da se korisniku prizna pravo na porodični smeštaj ili neki od oblika institucionalnog zbrinjavanja, tako da realizujemo:

  • Porodični smeštaj odraslih i starih
  • Smeštaj u ustanovu socijalne zaštite, bilo da je reč o urgentnom smeštaju kada se korisnici smeštaju u prihvatilišta ili prihvatne stanice ili smeštaj u domove (gerontološke centre, domove za stare, domove za lica sa mentalnim teškoćama, domovi za invalidna lica).

Hraniteljske porodice u koje smeštamo korisnike poseduju opštu podobnost za bavljenje hraniteljstvom i obučene su za pružanje nege i brige za ovu kategoriju korisnika.

Usluge domskog smeštaja za stara lica mogu da pružaju ustanove socijalne zaštite, odnosno pružaoci usluga koji su dobili licencu za pružanje tih usluga. To mogu biti državne institucije – Domovi za stare, domovi za invalidna lica i lica sa mentalnim smetnjama, ali i različiti privatni pružaoci usluga, nevladin sektor, humanitarne i religijske organizacije i dr. Svaki pružaoc usluge mora da zadovolji određene uslove za rad koje je propisalo Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, odnosno da je dobio licencu za rad.

Kako da ostvarite pravo na smeštaj u dom za stare?

Pokretanje postupka za korišćenje usluge se vrši u centru za socijalni rad. Pravo da podnesete zahtev u Centru za socijalni rad „Sava“ u Sremskoj Mitrovici imaju korisnici koji imaju prijavljeno mesto prebivališta ili boravišta na teritoriji Grada Sremska Mitrovica. Centar za socijalni rad odlučuje o korišćenju ove usluge i ima rok od dva meseca da reše po zahtevu korisnika. Stručni radnici Službe za odrasla i stara lica centra za socijalni rad će izvršiti procenu stanja korisnika, njegovo funkcionisanje i potrebe i utvrditi pravo na smeštaj u neku od ustanova socijalne zaštite.

Kako da ostvarite pravo na smeštaj u dom za stare?

Takođe, usluge domskog smeštaja mogu i neposredno da se ugovore sa pružaocem usluge, gde će se takođe vršiti procena potreba korisnika. Pre nego što uđete u proceduru neposrednog ugovaranja usluge, obavezno proveriti da li pružalac usluge ima licencu za rad. Ovo je od velike važnosti zato što licenca za rad dobijena od nadležnog Ministarstva garantuje kvalitet pruženih usluga. Spisak licenciranih pružaoca usluga se nalazi na sajtu Ministarstva, a takođe informacije o ovim pružaocima usluga možete dobiti i u centrima za socijalni rad.

Koja dokumentacijaje potrebna za realizaciju smeštaja u dom?

  • Zahtev – koji preuzimate u nadležnom centru za socijalni rad ili na ovom sajtu (prilog 1)
  • Izvod iz matične knjige rođenih
  • Izvod iz knjige državljana
  • Fotokopiju zdravstvene knjižice
  • Uverenje PIO Fonda da li ste korisnik penzije – dobijate je u nadležnoj filijali PIO
  • Uverenje o imovnom stanju – dobijate ga u Službi za katastar vaše opštine
  • Lekarska dokumentacija koja podrazumeva nalaze lekara specijalista (interniste, psihijatra, neurologa), očitan RTG-snimak pluća, laboratorijske nalaze (nalaz krvi na hepatitis B i C, vserman), i po potrebi druge nalaze sa propisanom terapijom, otpusne liste ukoliko ste bili hospitaliovani.

Korisnik ima pravo da učestvujete u planiranju usluga

Prilikom kontakata sa stručnim radnicima centra za socijalni rad, pa i prilikom realizacije smeštaja u dom, korisnik ima pravo da aktivno učestvujete u izradi planova, jasno da izrazi šta želi, kakve su mu navike, potrebe i želje.

Šta se obezbeđuje uslugom domskog smeštaja?

Usluga domskog smeštaja treba da obezbedi korisniku optimalno zadovoljenje osnovnih životnih potreba, ali i potreba za socijalnim kontaktima, komunikaciju sa srodnicima, različite kulturno-zabavne sadržaje prilagođene interesovanjima i potencijalima korisnika.

Finansiranje usluge

  • Celokupno finansira od sredstava korisnika (penzija, dodatak za pomoć i negu drugog lica, ušteđevina) ili imovine korisnika, kada se na imovinu korisnika stavlja hipoteka kao sredstvo obezbeđenja;
  • Uz učešće srodnika, trećih lica ili lica koja su obavezna da učestvuju u izdržavanju, koji mogu u celosti da ulaćuju troškove smeštaja ili delimično, dok bi se drugi deo isplaćivao ili od sredstava korisnika ili iz Budžeta Republike Srbije;
  • U celosti iz Budžeta Republike Srbije, ukoliko korisnik nikakva primanja niti posedujete imovinu, a ne postoje srodnici niti treća lica koji bi bili u obavezi da učestvuju u vašem izdržavanju.
Mere prevencije protiv virusa Kovid-19
Pomoć za starije
Srbija protiv trgovine ljudima

Kalendar

April 2024

PON
UTO
SRE
ČET
PET
SUB
NED
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Events for 1 April
Nema događaja
Events for 2 April
Nema događaja
Events for 3 April
Nema događaja
Events for 4 April
Nema događaja
Events for 5 April
Nema događaja
Events for 6 April
Nema događaja
Events for 7 April
Nema događaja
Events for 8 April
Nema događaja
Events for 9 April
Nema događaja
Events for 10 April
Nema događaja
Events for 11 April
Nema događaja
Events for 12 April
Nema događaja
Events for 13 April
Nema događaja
Events for 14 April
Nema događaja
Events for 15 April
Nema događaja
Events for 16 April
Nema događaja
Events for 17 April
Nema događaja
Events for 18 April
Nema događaja
Events for 19 April
Nema događaja
Events for 20 April
Nema događaja
Events for 21 April
Nema događaja
Events for 22 April
Nema događaja
Events for 23 April
Nema događaja
Events for 24 April
Nema događaja
Events for 25 April
Nema događaja
Events for 26 April
Nema događaja
Events for 27 April
Nema događaja
Events for 28 April
Nema događaja
Events for 29 April
Nema događaja
Events for 30 April
Nema događaja

Najčešća pitanja

Ko ima prava na socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog zakonom.

Kako ostvariti prava na tuđu negu i pomoć?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe. Preko centra za socijalni rad pravo ostvaruju deca, odrasla i ostarela lica koja nisu ostvarila penziona primanja i inostrani penzioneri.

Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u centru za socijalni rad. Potrebno je proći obuku za hranitelje nakon čega se stiče podobnost za bavljenje hraniteljstvom.

Šta je potrebno za smeštaj u domu?

Potrebno je prikupiti dokumentaciju za smeštaj u dom i podneti zahtev za smeštaj u centru za socijalni rad. Zahtev se podnosi u mesno nadležnom centru (nadležnost se određuje po adresi iz lične karte), a smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj u Republici Srbiji.

Kako dobiti pomoć u kući?

Potrebno je, u centru za socijalni rad, podneti zahtev za utvrđivanje prava na pomoć u kući.