Služba za zaštitu dece i mladih

Službu za zaštitu dece i mladih čini sedam stručnih radnika različitog profila zanimanja, od kojih su pet voditelja slučaja, supervozor i rukovodilac službe.

Široki je dijapazon rada sa decom od rođenja do njihove 26 – te godine života, uključujići i rad sa članovima njihovih porodica.

Posao je dinamičan, zahteva maksimalno angažovanje u svim oblastima rada sa decom, mladima, njihovim porodicama, a koji se odnosi na:

  • Rad stručnih radnika sa ciljem zaštite i zbrinjavanja dece i mladih bez roditeljskog staranja; zaštita i zbrinjavanje psiho-fizički ometene dece i mladih i pružanje psihosocijalne podrške roditeljima; preventivne aktivnosti i zaštita dece i mladih sa poremećajem u ponašanju; kao i aktivnosti u radu sa decm i mladima i njihovim roditeljima, u cilju zaštite njihovih zakonom utvrđenih prava;
  • Organizovanje i sprovođenje starateljske zaštite nad maloletnom decom bez roditeljskog staranja;
  • Vrše se poslovi obrade za usvojenje i vodi evidencija o deci podobnoj za usvojenje i potencijalnim usvojiocima;
  • Realizuje se zaštita i pružanje psiho-socijalne podrške kroz savetodavni rad i saradnju sa drugim institucijama žrtvama nasilja u porodici i žrtvama trgovine ljudima;
  • Pruža stručna i savetodavna pomoć deci i mladima koji su u sukobu ili u riziku od sukoba sa zakonom, kao i porodicama sa poremećenim porodičnim odnosima;
  • Sprovodi korektivni nadzor nad vršenjem roditeljskog prava;
  • Učestvuje u postupcima koji se vode pred nadležnim sudovima i drugim organima;
  • Obavljaju se poslovi obrade hranitelja, sa ciljem neposredne brige o deci bez roditeljskog staranja;

U okviru rada službe pored redovne delatnosti sprovode se druge aktivnosti. U oktobru mesecu 2009.god. u Centru je otpočeo sa radom Klub hranitelja koji je zamišljen kao mesto za druženje, razmenu iskustava i edukaciju hranitelja koji se neposredno brinu o deci.

Aktivnosti u Klubu uključeni su i hranitelji koji još nemaju iskustva o brizi dece bez roditeljskog staranja, a u cilju održavanja njihove motivacije. Saradnja među hraniteljima, razmena iskustava, promovisanje hraniteljstva, edukacija članova, predavanja, izdavanje publikacija, saradnja sa institucijama i organizacijama slične orjentacije, organizovanje priredbi, kreativnih radionica, ekskurzija i izleta za decu, a sve u cilju pružanja adekvatne zaštite dece bez roditeljskog staranja.

U planu je organizovanje i sprovođenje aktivnosti sa rizičnim grupama dece i mladih, uključujući i članove primarnih porodica, a u svrhu preventivnog rada kroz upoznavanje sa zaštitom od različitih oblika nasilja u porodici, imajući u vidu sve češće, skoro svakodnevne zahteve naših korisnika za raznim oblicima zaštite od nasilja.

Mere prevencije protiv virusa Kovid-19
Pomoć za starije
Srbija protiv trgovine ljudima

Kalendar

April 2024

PON
UTO
SRE
ČET
PET
SUB
NED
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Events for 1 April
Nema događaja
Events for 2 April
Nema događaja
Events for 3 April
Nema događaja
Events for 4 April
Nema događaja
Events for 5 April
Nema događaja
Events for 6 April
Nema događaja
Events for 7 April
Nema događaja
Events for 8 April
Nema događaja
Events for 9 April
Nema događaja
Events for 10 April
Nema događaja
Events for 11 April
Nema događaja
Events for 12 April
Nema događaja
Events for 13 April
Nema događaja
Events for 14 April
Nema događaja
Events for 15 April
Nema događaja
Events for 16 April
Nema događaja
Events for 17 April
Nema događaja
Events for 18 April
Nema događaja
Events for 19 April
Nema događaja
Events for 20 April
Nema događaja
Events for 21 April
Nema događaja
Events for 22 April
Nema događaja
Events for 23 April
Nema događaja
Events for 24 April
Nema događaja
Events for 25 April
Nema događaja
Events for 26 April
Nema događaja
Events for 27 April
Nema događaja
Events for 28 April
Nema događaja
Events for 29 April
Nema događaja
Events for 30 April
Nema događaja

Najčešća pitanja

Ko ima prava na socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog zakonom.

Kako ostvariti prava na tuđu negu i pomoć?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe. Preko centra za socijalni rad pravo ostvaruju deca, odrasla i ostarela lica koja nisu ostvarila penziona primanja i inostrani penzioneri.

Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u centru za socijalni rad. Potrebno je proći obuku za hranitelje nakon čega se stiče podobnost za bavljenje hraniteljstvom.

Šta je potrebno za smeštaj u domu?

Potrebno je prikupiti dokumentaciju za smeštaj u dom i podneti zahtev za smeštaj u centru za socijalni rad. Zahtev se podnosi u mesno nadležnom centru (nadležnost se određuje po adresi iz lične karte), a smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj u Republici Srbiji.

Kako dobiti pomoć u kući?

Potrebno je, u centru za socijalni rad, podneti zahtev za utvrđivanje prava na pomoć u kući.