Stanovanje uz podršku za mlade

Stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju je privremeno stanovanje dece i omladine bez roditeljskog staranja, u stanu predviđenom za ovu namenu, pod stalnim nadzorom Centra od 2007. godine.

Stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju prvenstveno obezbeđuje pomoć mladim punoletnim osobama, koje po prestanku smeštaja u ustanovi socijalne zaštite ili hraniteljskoj porodici, ne mogu da se vrate u biološku ili srodničku porodicu, niti su u mogućnosti da u tom trenutku započnu samostalan život, ali je izvesno da će uz odgovarajuću pripremu i podršku, u dogledno vreme, moći da žive samostalno.

Ovu uslugu mogu koristiti i:

  • mlade osobe uzrasta od 15 do 18 godina, na smeštaju u ustanovi socijalne zaštite ili hraniteljskoj porodici, za koje se, s obzirom na započeto školovanje odnosno radno osposobljavanje i lične potencijale, može očekivati da će se uz podršku, osposobiti za samostalan život pre ili neposredno po stečenom punoletstvu,
  • mlade osobe uzrasta od 15 do 18 godina, koje nemaju mogućnost da i dalje žive u biološkim ili srodničkim porodicama, kao alternativa smeštaju u ustanovu socijalne zaštite ili u hraniteljsku porodicu.

O pravu na smeštaj u objektu za stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju, rešenjem odlučuje Centar za socijalni rad, po službenoj dužnosti, na osnovu nalaza i stručnog mišljenja voditelja slučaja i izveštaja savetnika za osamostaljivanje. Korisnici će, na osnovu rešenja o smeštaju u ovaj objekat, sa Centrom zaključiti ugovor o međusobnim pravima i obavezama.

Sa mladima smeštenim u objekat za stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju, radi, i za samostalan život ih postepeno priprema, savetnik za osamostaljivanje.

Sredstva za troškove stanovanja (uobičajene režijske troškove za stan te kvadrature), investiciono održavanje stana, i periodičnu nabavku opreme za domaćinstvo, obezbeđuju se u budžetu Grada.

Ukoliko u nekom periodu, nema korisnika sa sopstvene teritorije, grad Sremska Mitrovica može ponuditi smeštaj deci i omladini bez roditeljskog staranja iz opština u okruženju.

Mere prevencije protiv virusa Kovid-19
Pomoć za starije
Srbija protiv trgovine ljudima

Kalendar

Maj 2024

PON
UTO
SRE
ČET
PET
SUB
NED
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
Events for 1 Maj
Nema događaja
Events for 2 Maj
Nema događaja
Events for 3 Maj
Nema događaja
Events for 4 Maj
Nema događaja
Events for 5 Maj
Nema događaja
Events for 6 Maj
Nema događaja
Events for 7 Maj
Nema događaja
Events for 8 Maj
Nema događaja
Events for 9 Maj
Nema događaja
Events for 10 Maj
Nema događaja
Events for 11 Maj
Nema događaja
Events for 12 Maj
Nema događaja
Events for 13 Maj
Nema događaja
Events for 14 Maj
Nema događaja
Events for 15 Maj
Nema događaja
Events for 16 Maj
Nema događaja
Events for 17 Maj
Nema događaja
Events for 18 Maj
Nema događaja
Events for 19 Maj
Nema događaja
Events for 20 Maj
Nema događaja
Events for 21 Maj
Nema događaja
Events for 22 Maj
Nema događaja
Events for 23 Maj
Nema događaja
Events for 24 Maj
Nema događaja
Events for 25 Maj
Nema događaja
Events for 26 Maj
Nema događaja
Events for 27 Maj
Nema događaja
Events for 28 Maj
Nema događaja
Events for 29 Maj
Nema događaja
Events for 30 Maj
Nema događaja
Events for 31 Maj
Nema događaja

Najčešća pitanja

Ko ima prava na socijalnu pomoć?

Pravo na novčanu socijalnu pomoć pripada pojedincu, odnosno porodici, koji svojim radom, prihodima od imovine ili iz drugih izvora ostvaruju prihod manji od iznosa novčane socijalne pomoći utvrđenog zakonom.

Kako ostvariti prava na tuđu negu i pomoć?

Pravo na dodatak za pomoć i negu drugog lica ima lice kome je zbog telesnog ili senzornog oštećenja, intelektualnih poteškoća ili promena u zdravstvenom stanju neophodna pomoć i nega drugog lica da bi zadovoljilo svoje osnovne životne potrebe. Preko centra za socijalni rad pravo ostvaruju deca, odrasla i ostarela lica koja nisu ostvarila penziona primanja i inostrani penzioneri.

Kako postati hraniteljska porodica?

Postupak počinje podnošenjem zahteva u centru za socijalni rad. Potrebno je proći obuku za hranitelje nakon čega se stiče podobnost za bavljenje hraniteljstvom.

Šta je potrebno za smeštaj u domu?

Potrebno je prikupiti dokumentaciju za smeštaj u dom i podneti zahtev za smeštaj u centru za socijalni rad. Zahtev se podnosi u mesno nadležnom centru (nadležnost se određuje po adresi iz lične karte), a smeštaj se može ostvariti u bilo kojoj ustanovi za smeštaj u Republici Srbiji.

Kako dobiti pomoć u kući?

Potrebno je, u centru za socijalni rad, podneti zahtev za utvrđivanje prava na pomoć u kući.